Klimat a zdrowie: choroby górnych dróg oddechowych w aspekcie zmian klimatu

Związek między zmianą klimatu a chorobami układu oddechowego jest tematem gorąco dyskutowanym. Wraz ze wzrostem globalnego ocieplenia i wahaniami temperatur nasilają się choroby układu oddechowego.

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii ludzie mieszkający w południowo-wschodniej Anglii częściej cierpieli na astmę i inne problemy z oddychaniem niż w innych częściach kraju.

W badaniu porównano dane dotyczące poziomu zanieczyszczenia powietrza ze wskaźnikami śmiertelności w przypadku chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie opon mózgowych i rak płuc, które wykazały, że wraz ze wzrostem zanieczyszczenia rosły wskaźniki śmiertelności z powodu tych chorób.

Stwierdzono, że zmiany klimatu mogą wpływać na różne czynniki, które prowadzą do wzrostu podatności populacji, w tym: liczba dni z wysoką temperaturą i wilgotnością względną poniżej 50% (co może prowadzić do wzrostu atopii), aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przy niskich temperatury (zwiększa ryzyko stresu cieplnego), dostęp do systemu grzewczego wśród społeczności żyjących bez ciepła (zwiększa ryzyko stresu cieplnego).

Układ oddechowy składa się z nosa, ust, gardła i płuc. Alergie i astma to dwie powszechne choroby, które atakują te fizyczne części dróg oddechowych. Jednym z przykładów jest zwiększona częstość występowania kataru siennego i przeziębień w miesiącach letnich.

Badanie opublikowane w Canadian Medical Association Journal dotyczyło zmian w sześciu chorobach układu oddechowego w Kanadzie od 1991 roku, kiedy zaczęto prowadzić rejestry. Badanie wykazało, że od 1991 roku nastąpiło zmniejszenie nasilenia alergicznego nieżytu nosa oraz wzrost zapalenia oskrzeli i płuc.

Układ oddechowy zawiera złożoną sieć tkanek, mięśni i naczyń, które pomagają utrzymać funkcjonowanie naszego organizmu. Płuca służą nie tylko do oddychania, to także miejsce, w którym nasz organizm wymienia tlen i dwutlenek węgla. Powietrze, którym oddychamy, ma wpływ na nasze zdrowie, dlatego zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia układu oddechowego ludzi mieszkających na niektórych obszarach. Choroby układu oddechowego są jedną z największych przyczyn śmiertelności na całym świecie, a wiele z tych chorób wynika ze zmieniających się wzorców pogodowych.

Wiele chorób i stanów występujących w krajach o niższych dochodach jest spowodowanych wdychaniem zanieczyszczeń lub cząstek, które są spowodowane przez słabe systemy kontroli zanieczyszczeń. Należą do nich astma, POChP, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i inne choroby płuc.

Oprócz objawów ze strony układu oddechowego, takich jak kaszel lub świszczący oddech, spowodowanych długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia pochodzące ze źle kontrolowanych emisji z elektrowni lub spalin samochodowych w krajach słabo rozwiniętych ze słabymi systemami zarządzania jakością powietrza, istnieje również zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Badania wykazały, że klimat

W artykule omówiono klimat i zdrowie: choroby górnych dróg oddechowych w aspekcie zmian klimatycznych. W artykule wyjaśniono również, w jaki sposób klimat przyczynia się do tych chorób.

Z zimnym, suchym powietrzem wiąże się wiele problemów zdrowotnych, takich jak infekcje zatok i astma. Z drugiej strony w wilgotnym klimacie ludzie mogą doświadczać nieżytu nosa i infekcji dróg oddechowych.

W ostatnich latach rośnie troska o zdrowie naszej planety. Powszechnie rozumiemy, że zmiany klimatyczne to nie tylko kwestia środowiskowa, ale także wpływają na nas fizycznie. Należy również zauważyć, że zmiany te zachodzą głównie w górnych drogach oddechowych, prowadząc do zwiększonej liczby zachorowań w przyszłości.